چگونه می توان با اضطراب و استرس مقابله کرد؟

0

پژوهش ها نشان داده است که اضطراب و نگرانی رنکینگ بالای جهانی دارد. و می شود گفت که تمام بشریت درگیر آن هستند. با توجه به رشد تکنولوژی اضطراب همچنان در افراد در حال افزایش است. و پیش بینی می شود با پیشرفت هوش مصنوعی،  اضطراب هم در بشریت افزایش چشمگیری داشته باشد.

چه چیز باعث اضطراب می شود و چطور می توانیم با آن کنار بیاییم؟

قبل از اینکه به سوال بالا بپردازیم،  بهتر است ببینیم که اصلا اضطراب چیست؟ برای اینکه ما بتوانیم مسئله ای رو حل کنیم،  نیاز هست که صورت مسئله را خوب متوجه بشویم. می خواهم شیوه ای را به شما بگویم که هر فردی بتواند از آن استفاده کند و اضطراب های خودش را پیدا و حل کند. درباره این موضوع ابتدا باید در مورد فرآیند اضطراب صحبت کنیم.

در زمینه اضطراب من به همراه دو تن از همکارانم کتابی را با عنوان (اختلال اضطراب و حملات وحشتزدگی) منتشر کردم. که اگر دوست داشتید می تونید خریداری و استفاده کنید.

اضطراب به معنای واقعی باید تبدیل به استرس شود و حالا استرس درمان شود. برای این منظور بایستی ابتدا تفاوت اضطراب و استرس را متوجه بشویم و بعد به راه درمان آن فکر کنیم.

معنای اضطراب و استرس چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که مثلا صبح از خواب بیدار شوید و حس کنید حالتان یک جوری است و به خود بگویید چرا دلم شور می زند؟  این حس معمولا شما را رها نمی کند و ممکن است در تمام طول شبانه روز یا حتی بیشتر با شما همراه باشد و شما بگویید نمیدانم برای چه چیزی حالم بد است. این حس همان اضطراب است.

مثلا از فرد می پرسیم که چه چیز در جامعه مشکل دارد  و فرد در پاسخ می گوید نمی دانم کلا همه چیز مشکل دارد.و وقتی مجدد سوالمان را مطرح می کنیم، فرد بگوید که در کل مدیریت مشکل دارد. همه چیز دارای مشکل است.  وقتی ما کلی حرف می زنیم مشکلات  جامعه حل نمی شود. انسان هم یک جامعه کوچک است.

  حالا برگردیم به همان روزی که از خواب بیدار شده اید و دلشوره دارید. معمولا اینجور وقت ها هر یک از افراد خانواده راهکاری را از خوردن یک فنجان گل گاوزبان گرفته تا پیاده روی در طبیعت یا دیدن فیلم یا سریال مورد علاقه تان را به شما پیشنهاد می دهند. اما آیا حالتان خوب می شود؟ باید بگویم متاسفانه خیر. این پیشنهادات برای شما حکم مسکن را دارد یعنی راهکارهایی که مشکل را ریشه ای حل نمی کنند. بلکه موقتی این حال شما را به حال دیگر تبدیل می کنند.

پس باید چه کنیم؟

ما می خواهیم این مشکل را ریشه ای حل کنیم.  بایستی ابتدا اضطراب شما را به استرس تبدیل کنیم. تا مشخص شود چرا حال شما خوب نیست؟  مثلا استرس می آید و می گوید من فردا امتحان دارم وهیچی نخوندم. استرس دارم. الان دقیقا شما می دانید حالتان برای چه چیزی خوب نیست.  بعد می آییم می گوییم که خب برای این چکار می شود کرد؟ یعنی هیچی نخوندی؟  بعد شما می گویید فصل یک و دو رو نخوندم. یعنی هر چه این رو خورد تر می کنیم. کنار آمدن با مسئله برایتان راحت تر می شود.

شما بایستی ببینید دلیل اضطراب شما چیست؟ دلیل حال بد شما چیست؟

پس بایستی بیایم ببینیم چه چیزی حال ما رو بد کرده و بعد بیایم بهش انقدر فکر کنیم و آن را خرد کنیم تا برتمون شفاف بشود.

باید این را هم بدانیم که یک اتفاق ممکن است از دید آدم های مختلف درجه اهمیت متفاوتی داشته باشد. مثلا قطعی برق ممکن است برای فردی که در خانه است نهایتا ندیدن دو ساعت تلویزیون است.  اما برای یک جراح طبعات بیشتری به همراه دارد و مسلما برای یک جراح مسئله بزرگتری است.

راهکار

هر زمان که اضطراب داشتید،  وسط یک برگه بنویسید اضطراب دارم و دورش را یک خط بکشید. بعد دلایلتان را بنویسید. مثلا  دیشب خواب بدی دیدم یا هر دلیل دیگری.. تمام چیز هایی که به ذهنتان می رسد را بنویسید. دقت داشته باشید که مهم نیست چقدر به کلمه ای که نوشتید ربط داشته باشد. مهم این است که انقدر این دلایل رو بنویسید تا ذهن شما یاد بگیرد تا اضطراب را باید تبدیل به استرس کند تا برای آن راهکار داشته باشد.

اکنون اضطراب شما تبدیل شده است به مجموعه چیزهایی که برای شما نگرانی تولید می کند. بعد می آییم روی تک تک گزینه ها فکر می کنیم. طبیعتا در این مرحله،  یکسری گزینه ها به دلیل اهمیت پایین حذف می شوند و گزینه هایی می ماند که واقعا شما درگیرش هستید. گزینه های مهم باقیمانده را یکی یکی بررسی می کنیم.

حتما در بین مواردتان مواردی هست که شما نمی توانید برای آنها کاری انجاک دهید یا نمی دانید چکار انجام دهید. اینجاست که باید از خود سوال کنیم آیا می ارزد حال خوب خودم را بگزارم برای چیزی که در کنترل من نیست.

  و اینجاست که باید بپذیریم که همه چیز در کنترل من نیست رو اصلا بهش فکر نکنیم؟ یا حداقل بپذیریم که من خیلی ناچیزتر از اون چیزی هستم که همه چیز رو تحت کنترل خودم در بیاورم. و بعد بهتر است بسپارم به خدایی که از همه تواناتر و داناتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.