۱۰ دلیل رایج برای ایجاد سوء تفاهم در روابط

0

یک رابطه برای این‌که به سلامت پیش برود و مشکلات آن رفع شود، به درک، صبر و عشق نیاز دارد. اما یکی از مسائلی که می‌تواند روابط را دچار مشکل کند، سوء تفاهم است. معمولا زمانی که اطلاع واضحی از چیزی نداشته باشیم یا آگاهی ما از آن کم باشد، سوء تفاهم شکل می‌گیرد.

در واقع سوء تفاهم نتیجه فرضیه‌ای بدون مدرک است و تا زمانی که مسائل شفاف‌تر نشود، در روابط مشکل به‌وجود می‌آورد.

۱۰ دلیل رایج برای ایجاد سوء تفاهم در روابط

اگر رابطه شما دچار سوء تفاهم شده، به این معنا است که برداشت اشتباهی در مورد هر مساله‌ای که مربوط به شریک زندگی شما است، دارید. تا زمانی که این مشکل رفع نشود، افکار گوناگونی به ذهن شما خطور پیدا خواهد کرد. تا انتها همراه ما باشید تا ریشه شکل‌گیری سوء تفاهم در روابط را مشخص کنیم.

مهارت‌های شنیداری ضعیف

یک علت ایجاد سوء تفاهم در روابط این است که هر دو طرف زمان صحبت با یکدیگر، به‌خوبی به حرف‌های هم گوش نمی‌دهند. معمولا زمانی که دو نفر بحث می‌کنند یکی از آن‌ها ممکن است از مرحله شنیدن بیشتر پیش نرود. بنابراین ممکن است نکات مهم بحث را فراموش کند و سوء تفاهم رخ دهد.

بی‌احترامی به احساسات شریک زندگی‌تان

برخی افراد احساسات شریک زندگی خود را نادیده می‌گیرند. اما در یک رابطه شما باید به احساسات و عواطف پارتنر خود احترام بگذارید و دنبال راه‌حل برای مشکلاتتان باشید. اگر بتوانید علت رفتار خاص شریک زندگی خود را درک کنید، می‌توانید بفهمید چطور با مشکل برخورد کنید.

همچنین زمانی که شریک زندگی‌تان در مورد چیزی به شما شکایت می‌کند، سرتان را الکی تکان ندهید که انگار اتفاقی رخ نداده است. مطمئن شوید که صحبت‌های او را متوجه می‌شوید و تماس چشمی دارید.

به پارتنر خود به چشم یک رقیب نگاه می‌کنید

برخی زوجین به جای این‌که یکدیگر را شریک زندگی هم بدانند، به چشم رقیب به یکدیگر نگاه می‌کنند. این دیدگاه یکی از دلایل رایج ایجاد سوء تفاهم در روابط است. شما باید همیشه به یاد داشته باشید که باید با شریک زندگی خود رابطه‌تان را به سطح عالی و بهتری برسانید.

برای چنین موفقیتی باید ذهن‌های شما هماهنگ با یکدیگر باشد و پارتنر خود را رقیبتان ندانید.

مقایسه شریک زندگی‌تان با فرد دیگری

یک دلیل دیگر ایجاد سوء تفاهم در روابط مقایسه پارتنرمان با فرد دیگری است. نه تنها این موضوع بی‌احترامی است، بلکه مشکل به‌وجود می‌آورد. به جای آن، شریک زندگی خود را به علت بی‌همتا و متفاوت بودن ستایش کنید.  

مشکلات سازگاری

اگر اهداف و رویاهای شما با شریک زندگی‌تان در یک راستا نباشد، اغلب ممکن است سوء تفاهم رخ دهد. سازگار نبودن یکی از دلایلی است که باعث می‌شود زوجین به‌سختی بتوانند دیدگاه طرف مقابل را متوجه شوند، چون تنها به افکار و عقاید خود دقت دارند.

برای این‌که با پارتنر خود سازگار باشید، باید به ارزش‌ها و طرز تفکر او احترام بگذارید و وجه اشتراک زیادی داشته باشید.

فرضیه‌سازی

بسیاری از زوجین ناخواسته به دام فرضیه‌سازی می‌افتند و نتیجه آن می‌تواند سوء تفاهم باشد. اما باید بدانید تا چیزی را از زبان خود شریک زندگی‌تان نشنیدید، نباید فرضیه‌سازی کنید. با این‌حال بسیاری از افراد به اندازه کافی برای کشف حقیقت صبور نیستند و تنها به غرایز و حس خود از ماجرا اطمینان می‌کنند.

انتخاب دوستان و آشنایان

گاهی سوء تفاهم در روابط نتیجه عدم توافق در انتخاب دوستان و آشنایانی است که باید حفظ کرد. اکثر زوجین با تمام دوستانی که همسرشان می‌خواهد حفظ کند موافق نیستند که می‌تواند باعث ایجاد بحث بین آن‌ها شود.

یک دلیل آن می‌تواند این باشد که فکر می‌کنند پارتنر خود را به فرد دیگری می‌بازند. دلیل دیگر آن ترس از این است که همسر آن‌ها تحت تاثیر دوستان و افرادی قرار گیرد که شخصیت آن‌ها برایشان مورد قبول نیست.

امور مالی

اگر درآمد فردی از پارتنرش بیشتر باشد، اعمال و رفتار او ممکن است به علت وضعیت مالی‌ که دارد مورد سوء تفاهم قرار گیرد. به‌عنوان مثال فرد ممکن است تصور کند طرف مقابلش او را با پول خود تحقیر می‌کند.

همیشه مدعی حق بودن

اگر همیشه در روابطتان مدعی حق باشید و خود را محق بدانید، ممکن است سوء تفاهم شکل گیرد. حتی اگر ادعای شما درست باشد، نوع رفتارتان ممکن است حس تحقیر و خشم به طرف مقابل دهد و باعث ایجاد بحث و مشکل شود.

افراد باید بتوانند دلیل و منطق خود را به‌درستی و بدون انتقال حس بد، بیان کنند.

درست وقت نگذاشتن برای یکدیگر

یک دلیل دیگر ایجاد سوء تفاهم در روابط این است که برای شریک زندگی خود به‌درستی وقت نگذارید یا به‌خوبی توجه نکنید. در حالی‌که باید بدانید پارتنر شما از مهم‌ترین بخش‌های زندگی شما است و باید در اولویتتان قرار بگیرد.

بهتر است بین تمام جوانب زندگی خود تعادل ایجاد کنبد و به اندازه کافی برای رابطه خود وقت بگذارید. توجه نکردن یا وقت نگذاشتن کافی باعث دلسردی و سوء تفاهم می‌شود که شاید شما اولویت‌های دیگری جدا از رابطه خود با عزیزتان دارید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.