۷ دلیل برای اهمیت همدلی در روابط

0

غیرطبیعی نیست که با دیدگاه‌های فرد دیگری مخالف باشید. خواه این دیدگاه سیاسی، مذهبی یا حتی چیز احمقانه‌ای مانند انتخاب چیپس یا پفک باشد، هیچ ایرادی ندارد نظر متفاوتی با سایرین داشته باشید.

اما بسیار مهم است همدلی را تمرین کنید، اگر می‌خواهید روابطتتان با سایرین سالم پیش برود. اما همدلی دقیقا چیست؟ نباید آن را با همدردی اشتباه بگیرید که به معنای ناراحت شدن بابت غم سایرین است.

بلکه همدی یعنی بتوانید احساس دیگران را درک کرده و با آن‌ ارتباط برقرار کنید. به‌طور خلاصه، یعنی خودتان را بتوانید جای دیگران بگذارید. همدلی برای ایجاد روابط بلندمدت با هرکسی از اعضای خانواده، دوستان، فرزندان، همسایگان، همکاران یا هر فرد دیگر مهم است.

چرا همدلی مهم است؟

اگر همه بتوانند با یکدیگر همدلی کنند، جهان واقعا جای بهتری بود. با این‌حال امید برای این موضوع زیاد رویاپردازانه است. پس کمی موضوع را محدودتر می‌کنیم و می‌گوییم پارتنر هر فرد مهم‌ترین فرد زندگی او است. پس اگر نتوانید با او ارتباط برقرار کنید، با چه کسی می‌توانید؟ در ادامه اهمیت همدلی در روابط را توضیح می‌دهیم.

از بین بردن اختلاف

جر و بحث‌های زوجین اغلب به این دلیل است که نمی‌توانند به بعضی از مسائل از دیدگاه دیگری بنگرند. خواه تصمیم‌گیری در مورد مسائل مهم مانند فرزندآوری باشد یا جزئی مانند شام یا ناهار چه بخورید، اگر خود را به جای شریک زندگی خود بگذارید، اختلاف‌هایتان تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

توجه کردن به یکدیگر

زمانی که با عزیزتان همدلی می‌کنید و خود را جای او می‌گذارید، می‌توانید بفهمید آیا وقت کافی برایش می‌گذارید یا بیش از حد در حال محبت به او هستید. چه زنی قدرتمند و پرمشغله باشید یا پدری که بیشتر وقت خود را در خانه است، همدلی باعث خواهد شد با شریک زندگی خود بهتر ارتباط برقرار کنید و بفهمید چه انتظاری از شما دارد.

رقم زدن نتایج مثبت

زمانی که با همسر خود همدلی می‌کنید، نه تنها برای خودتان بلکه برای او هم نتایج مثبتی را رقم می‌زنید. درک رفتار عزیزتان و نحوه برخوردش با چالش‌های زندگی باعث خواهد شد کاملا دنیای او را درک کنید. این موضوع بدون تردید برای هر دو طرف نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

تمرین مهربانی

زمانی که به دنیا از دید فرد دیگری نگاه کنید، توانایی فوق‌العاده‌ای برای مهربان بودن با او به‌دست خواهید آورد. زمانی که بتوانید با پارتنر خود ارتباط برقرار کنید و ببینید روزانه با چه مشکلاتی روبرو می‌شود، علت رفتار و اعمال او را درک خواهید کرد. بنابراین می‌دانید چطور دنیا را به مکانی بهتر برای خودتان و او تبدیل کنید.

درک طرف مقابل قبل از قضاوت او

همدلی یعنی تجربه‌ها، چالش‌ها و مشکلات فرد دیگری را درک کرده و سپس او را قضاوت کنید. پس از آن می‌توانید علت رفتارهای او را درک کنید و متوجه شوید چه چیزهایی را پشت سر گذاشته است. اگر شریک زندگی شما دائما بابت کار خود غر می‌زند، می‌خواهد شما وضعیت او را درک کنید. به جای این‌که اجازه دهید این حرف‌ها را پیش کسی دیگر ببرد، خود را جای او بگذارید و سپس قضاوت کنید.

همدلی صبوری را می‌آموزد

همدلی بدون تردید به دو طرف نکاتی را در مورد صبوری یاد می‌دهد. به جای این‌که از کوره در بروید و همه چیز را خراب کنید، می‌توانید رفتار همراه با آرامش را انتخاب کنید و به مسائل با صبر و درک و از دیدگاه طرف مقابلتان نگاه کنید.

به‌عنوان مثال ممکن است ماهی را به شیوه جدیدی برای همسر خود بپزید و او بگوید «عزیزم، من روش پخت قبلی رو دوست دارم.» به جای این‌که عصبانی شوید و به خاطر این مساله بی‌اهمیت اعصاب خودتان و او را خورد کنید، از دیدگاه او به ماجرا نگاه کنید و درک کنید که داشتن نظر و سلیقه متفاوت هیچ اشکالی ندارد.

نقص‌های خود را رفع می‌کنید

یک دلیل دیگر برای اهمیت همدلی در روابط این است که به هر دو طرف چیزهایی را یاد می‌دهد که در مورد خودشان نیست. هر موضوعی مانند یک سکه، دو رو دارد و رابطه داشتن نیز به همین شکل است.

زمانی که با پارتنر خود همدلی می‌کنید می‌توانید بفهمید چرا از دست شما عصبانی یا ناراحت است. این درک نه تنها تغییرات مثبتی را به همراه دارد بلکه باعث خواهد شد برای این‌که فرد بهتری برای شریک زندگی خود باشید، نقص‌هایتان را رفع کنید.

سخن نهایی

پیش از آن‌که با کسی همدلی کنید باید خودآگاهی داشته باشید و رفتارتان بدون قضاوت باشد. به خودتان نگاهی بیاندازید و سعی کنید کمتر خودخواه باشید و بیشتر سایرین را درک کنید تا روابطتتان به بهترین شکل ممکن پیش برود.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.