بررسی شک در روابط: 12 شک که نباید نادیده بگیرید

0

گول فیلم‌های عاشقانه یا بلاگرها را نخورید، هیچ رابطه کامل و بدون عیبی وجود ندارد. هر رابطه‌ای را بحث‌های سالم، اختلاف داشتن و ناراحت شدن از پارتنرمان تشکیل می‌دهد. اما با این‌حال هر کسی ممکن است به رابطه خود شک کند. در ادامه به 12 شکی اشاره می‌کنیم که در روابط خود نباید آن‌ها را نادیده بگیرید.

آیا او صادق است؟

شفافیت بخشی مهم از یک رابطه سالم است. صداقت به همراه ارتباط یکی از اجزای اصلی تمام روابط است. اگر به صداقت پارتنر خود شک دارید، نباید آن را نادیده بگیرید. اما به جای این‌که به او بگویید «چرا همیشه دروغ می‌گویی؟» از جملاتی مانند «زمانی که گفتار و رفتار تو با هم همخوانی ندارند، من گیج می‌شوم.» استفاده کنید تا علت شک و صداقت نداشتن او را مشخص کنید.

آیا هنوز برای او جذاب هستم؟

چند سال پس از ازدواج طبیعی است افراد فکر کنند جذابیت خود را از دست داده‌اند. برای مقابله با این شک می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید مانند بیشتر دست یکدیگر را بگیرید یا بخواهید بیشتر به شما ابزار علاقه کند. مهم است که نیازهای خود را به شریک زندگی‌تان بگویید و کمک کنید ارتباطتان با یکدیگر بیشتر شود.

آیا اهداف مشترکی برای آینده داریم؟

طبیعی است زوجین دیدگاه‌ها و عقاید مشترکی داشته باشند اما اهداف آن‌ها برای آینده مانند محل زندگی یا فرزندآوری باید مشترک باشد. بنابراین نباید این شک مهم خود را نادیده بگیرید و در مورد اهدافتان در مورد آینده با شریک زندگی‌تان صریح صحبت کنید.

همه می‌توانند تغییر کنند اما باید صحبت کنید ببینید آیا واقعا دیدگاه‌تان این‌طور است و شاید عوض شود یا نظرهایتان کاملا مانند دو روی مخالف سکه و ثابت هستند. وقتی اهداف سازگار نباشند، منطقی است رابطه را پایان دهید.

آیا ارزش‌هایمان در یک راستا است؟

مجددا نباید کاملا عین پارتنر خود باشید. با این‌حال اکثر ارزش‌های شما در زندگی باید در یک راستا باشد. برای این‌که بررسی کنید ارزش‌های مهمتان در دراز مدت مشکل‌آفرین خواهند بود یا نه، باید به سطح اهمیت آن‌ها، تاثیری که روی روابط دیگر شما و احساستان از رضایت از رابطه‌تان می‌گذارد، توجه کنید.

شاید هر هفته برایتان مهم نباشد بیرون شام بخورید اما بخواهید هر تابستان به سفر بروید.

آیا او به من روحیه و انگیزه می‌دهد و من را تشویق می‌کند؟

اگر پارتنرتان همیشه شما را دست کم می‌گیرد یا کاری می‌کند حس کنید از او پایین‌تر هستید، باید با یکدیگر صحبت کنید. زمانی که در یک رابطه سمی قرار دارید، بعضی از صحبت‌ها می‌تواند به شما حس بی‌اهمیت بودن و کوچک بودن دهد.

اگر شک دارید پارتنرتان شما را تحقیر می‌کند و کوچک می‌شمارد، شاید واقعا رابطه شما سمی است و توصیه می‌کنیم از یک مشاور کمک بگیرید. چون چنین رفتاری ممکن است پیش مقدمه‌ای برای سوء استفاده و آزار عاطفی باشد.

آیا او وفادار است؟

در دوران پیش از ازدواج یا نامزدی ممکن است فکر کنید عزیز شما با فرد دیگری در ارتباط است. اما پس از ازدواج هرگز نباید چنین فکری را داشته باشید. با این‌حال بعضی مواقع رفتارهایی مانند دیر به منزل آمدن، مخفی کردن گوشی و موارد مشابه شما را به شک می‌اندازد که شریک زندگی‌تان وفادار است یا نه.

سعی کنید این موضوع را با یک دوست مورد اعتماد یا عزیز خود در میان بگذارید. همچنین موضوع را بدون متهم کردن و مستقیما از شریک زندگی خود بپرسید. اگر او عصبانی شد یا سعی کرد حقیقت را طور دیگری نشان دهد، معمولا نشان می‌دهد که مقصر است و می‌خواهد شما را گمراه کند.

آیا خودم وفادار هستم؟

گاهی داشتن فانتزی‌های جنسی در روابط طبیعی و غیرآزاردهنده است. اما اگر واقعا به فکر قرار گذاشتن با افراد دیگر یا رابطه جنسی با آن‌ها هستید، باید به وفاداری خود شک کنید. در چنین شرایطی وقت بگذارید و احساسات خود را بررسی کنید و صادقانه آن‌ها را به شریک زندگی خود بگویید.

آیا من را در جمع تحقیر خواهد کرد؟

اگر متوجه می‌شوید پارتنرتان شما را در جمع تحقیر می‌کند، این موضوع را نادیده نگیرید. او ممکن است حس شوخ‌طبعی عجیبی داشته باشد، با این‌حال اگر جوک‌های خاص او به شما حس خوبی نمی‌دهد، حق دارید تا ناراحتی و شک خود نسبت به دلیل رفتارش را بیان کنید.

آیا گذشته من را به رخم می‌کشد؟

هر فردی گذشته مربوط به خود را دارد. با آن‌که مهم است به گذشته زیاد توجه نداشته باشید اما اگر شک دارید پارتنرتان گذشته‌تان را به رختان خواهد کشید یا نه، باید این ترس را با او در میان بگذارید.

چون مطرح کردن اشتباهات گذشته یا استفاده از اطلاعات شخصی و آسیب‌زننده می‌تواند نشانه هشداردهنده سوء استفاده عاطفی باشد.

آیا خشم خود را می‌تواند کنترل کند؟

همه گاهی خشمگین می‌شوند. اما اگر در مورد توانایی شریک زندگی آینده خود در مورد کنترل و مدیریت خشم او شک دارید، باید با یک نفر صحبت کنید. افرادی که سریعا خشمگین می‌شوند، نمی‌توانند به‌خوبی رفتار و عواطف خود را مدیریت کنند.

شما شایسته یک رابطه امن هستید و می‌توانید این شک خود را با یک مشاور در میان بگذارید و از او کمک بخواهید.

آیا خوب بودن بیش از حد او واقعی است؟

پارتنر شما ممکن است همان فیلمی را دوست داشته باشد که شما دارید. اما گاهی ممکن است شک کنید خوب بودن بیش از حد او واقعی است یا نه. افراد صادق حتی کسانی که بی‌نهایت جذاب هستند، نقص‌ها و مشکلات خود را دارند.

اگر احساس می‌کنید پارتنر شما فقط کارهایی را انجام می‌دهد که شما دوست دارید، باید به صادق بودن او شک کنید، چون شاید می‌خواهد شما را فریب دهد. بین فردی که صادقانه با شما مهربان است و کسی که می‌خواهد با چنین رفتاری دست بالا را داشته باشد و ناامنی‌های شما را متوجه شود، تفاوت وجود دارد. حتما از فردی مطمئن یا مشاور کمک بگیرید.

آیا زمانی که حرف می‌زنم، برایش مهم است؟

اگر پارتنرتان هرگز در مورد روزی که داشتید سوال نمی‌پرسد یا با شما گفتگو نمی‌کند، شاید شک کنید برای او مهم هستید یا نه. در یک رابطه سالم هر دو طرف از یکدیگر سوال کرده و در مورد چیزهایی که برایشان مهم است، گفتگو می‌کنند.

گفتگو و تعامل برای حفظ دوام یک ارتباط عاطفی مهم است. بنابراین این شک خود را جدی بگیرید و برای رفع آن تلاش کنید تا جایگاهتان را در رابطه‌تان بدانید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.