چطور سرزنش کردن می‌تواند به روابط لطمه بزند و چطور با آن مقابله کنید؟

0

اگر می‌خواهید رابطه خود را پایان دهید، یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید کنید سرزنش کردن شریک زندگی‌تان است. اول از هر چیزی باید بگوییم این کار نوعی سوء استفاده عاطفی است.

دوم این‌که پارتنر شما کم کم باور خواهد مسئول چیزهایی است که اکثرا از کنترل او خارج هستند یا ربطی به او نداشته‌اند. او در نهایت دائما احساس گناه خواهد کرد که روی عزت نفس او تاثیر می‌گذارد و یک چرخه خودسرزنشی را به‌وجود می‌آورد.

سرزنش رابطه شما را از بین خواهد برد و اول از هر چیزی صمیمیت از بین می‌رود. این عمل مخرب رفتارهای دفاعی را به‌وجود می‌آورد، شریک زندگی‌تان شما را نادیده گرفته و از شما فاصله می‌گیرد تا بتواند حس خودارزشی‌اش را حفظ کند.

بنابراین جای تعجب ندارد که تحقیقات مشخص می‌کنند سرزنش کردن شریک زندگی‌تان بابت مشکلات ازدواج، با پایین‌تر بودن آمار رضایت از ازدواج ارتباط دارد.

سرزنش کردن و حالت دفاعی گرفتن

زمانی که موضوع سرزنش کردن در یک رابطه مطرح می‌شود، دیدن اشتباهات پارتنرتان به جای تقصیرهای خودتان، ساده‌تر است. مشکل گرفتن انگشت اتهام به سمت دیگری این است که هر دو احساس می‌کنند حق با آن‌ها بوده و هر دو ممکن است اشتباه کنند.

هر کدام از ما نقص‌های خود را داریم و انتخاب نحوه دفاع از خودمان ما را از پارتنرمان دور می‌کند. این حالت‌های دفاعی ناکارآمد می‌توانند به طریقی فعال شوند که نتوانید تاثیر آن‌ها را روی رابطه خود متوجه شوید.

تجربه‌های دوران کودکی، روابط صمیمی گذشته و سایر آسیب‌ها ترس‌های خود را به جا می‌گذارند. به‌عنوان مثال فردی ممکن است نتواند با شریک زندگی خود به راحتی ارتباط برقرار کند، چون والدینش او را در کودکی رها کرده‌اند.

بنابراین حالا می‌ترسند که شریک زندگی‌شان نیز ممکن است آن‌ها را رها کند. به جای این‌که انرژی خود را معطوف عیوب پارتنر خود کنید، حواستان به حالت دفاعی خودتان باشد. برای این‌که رابطه‌تان محکم‌تر باشد، ابتدا باید خودتان را قدرتمندتر کنید.

علائم بازی سرزنش کردن در یک رابطه

  • از یکدیگر دلخور هستید.
  • نمی‌توانید بی‌خیال مشکلات شوید و در عوض رسیدگی به آن‌ها، یکدیگر را بابت آن‌ها مجازات می‌کنید.
  • به جای تعیین مرز و حدود، به آسیب زدن به یکدیگر ادامه می‌دهید.
  • احساس می‌کنید که شریک زندگی‌تان مسئول احساس شما است.
  • در مورد رفتار پارتنر خود فرضیه‌سازی می‌کنید به جای این‌که کنجکاو باشید و بخواهید علت مسائل را متوجه شوید.
  • شخصیت شریک زندگی خود را سرزنش می‌کنید.

اگر قربانی سرزنش هستید چه‌کار کنید

نظرتان را بیان کنید

گاهی سرزنش کردن می‌تواند به روابط ناسالم و سوء استفاده‌گرانه ختم شود و نباید آن را تحمل کرد. به پارتنر خود هرچه زودتر و با سخنان واضح کمک کنید که احساس شما را درک کند. سپس سعی کنید حرف‌های او را نیز بشنوید و برای رفع مشکل با یکدیگر راهی را پیدا کنید.

از شریک زندگی خود بخواهید به جای سرزنش کردن، مشکل را نام ببرد

ابتدا از شریک زندگی خود بخواهید به جای سرزنش کردن، مشکل را نام ببرد. این قانون را وضع کنید که هر زمان مشکلی وجود دارد به یکدیگر این فرصت را دهید که بفهمید مشکل چیست. انجام این کار کمک خواهد مشکل را شناسایی کنید و تغییرات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

سرزنش را شخصی نکنید و به دل نگیرید

برخی زوجین فقط دوست دارند بابت هر اتفاق کوچکی پارتنر خود را سرزنش کنند. به یاد داشته باشید که سرزنش کردن مانند هر مکانیسم خوددفاعی منفی دیگر است. آن را شخصی نکنید، به دل نگیرید و سعی کنید دلیل اصلی آزردگی و عصبانیت شریک زندگی خود را متوجه شوید.

شرایط را عوض کنید

به جای شروع بازی سرزنش کردن، این موقعیت منفی را به لحظه‌ای مفید تبدیل کنید. به پارتنر خود کمک کنید توجه خود را روی یک راه‌حل بگذارد، به جای سرزنش شما. علاوه بر این، بخواهید به نیازهای او گوش دهید.

مسئولیت را قبول کنید

چه بابت شرایط رخ داده احساس مسئولیت کنید یا نکنید، مهم است که مقداری مسئولیت بپذیرید و بخواهید به خاطر رابطه خود برای رفع مشکل تلاش کنید.

مرز مشخص کنید و اگر لازم است از محیط خارج شوید

اگر سرزنش کردن به یک عادت تبدیل شود، باید مرز مشخص کنید. به‌عنوان مثال زمانی که با پارتنر خود حرف می‌زنید و احساس سرزنش شدن می‌کنید، می‌توانید آن را به او بگویید، از موقعیت دور شوید و گفتگو را به زمانی موکول کنید که هر دو طرف آرام‌تر هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.