اگر کسی که او را دوست داریم ما را تحقیر کند، چطور واکنش نشان دهیم؟

0

آیا شوهر یا همسرتان برای جوک گفتن از شما مایه می‌گذارد یا در جلوی سایرین شما را دستمایه خنده می‌کند؟ چنین رفتاری ناراحت‌کننده است، نه؟ انگار احساس می‌کنید زمین دارد زیر پاهایتان می‌لرزد و جلوی دوستان، اعضای خانواده یا همکاران خود یا پارتنرتان تحقیر می‌شوید.

تحقیر شدن به‌ویژه از سوی همسر یا شوهر، دردناک است. در ادامه خواهیم گفت که اگر کسی که او را دوست دارید شما را تحقیر کند، چطور واکنش نشان دهید.

احساسات خود را متوجه شوید

خیلی مهم است درک خود از ماجرا را مشخص کنید، یعنی صحبت‌های شریک زندگی‌تان چه احساسات و افکاری را در شما تحریک می‌کند. آیا در نتیجه این حرف‌ها ناراحت، خشمگین، ناامید یا عصبانی هستید؟ هرچه بیشتر بتوانید ریز این احساسات را مشخص کنید، بهتر می‌توانید بفهمید از شریک زندگی خود چه می‌خواهید.

احساس خود را به پارتنرتان انتقال دهید

به‌صورت مشخص بگویید «من عصبانی هستم!» به جای این‌که درب‌های کابینت را به هم بکوبید و اطراف اتاق با خشم راه بروید. بیان مستقیم احساستان بسیار مهم است، چون شریک زندگی شما نمی‌تواند ذهنتان را بخواند. آن‌ها ممکن است چیزی را حس ‌کنند اما زمانی که می‌گویید «چیزی نشده!» ولی در حال جوشیدن هستید، گیج خواهند شد.

از همسر خود سوال کنید

مهم است هدف همسرتان از صحبت‌هایش را بفهمید. آیا هدف فقط خوش‌گذرانی بود بدون این‌که متوجه باشد حرف‌هایش ممکن است به شما آسیب بزند؟ یا بدجنسی بوده است؟ آیا او از دست شما عصبانی بود و بنابراین با مطرح کردن بعضی از مسائل گذشته و دست انداختنتان، قصد داشت به شما آسیب بزند؟ علت را متوجه شوید و بپرسید چرا چنین کاری را انجام داده است.

اگر از شما معذرت خواهی می‌کند، نگویید «اشکالی ندارد»

گفتن جملاتی مانند «اشکالی ندارد»، شریک زندگی شما را گیج خواهد کرد. اگر اشکالی نداشت، چرا ناراحت شدید؟ بهتر است بگویید «ممنونم و معذرت خواهیت رو می‌پذیرم».

زمانی که او از شما عذرخواهی می‌کند، چنین واکنشی نشان می‌دهد رفتار توهین‌آمیز او را متوجه شدید تا این‌که با گفتن جمله «اشکالی ندارد»، نشان دهید صحبت‌های او روی شما تاثیر چندانی نداشته است.

زمانی که امکان آن وجود دارد، واقعا ببخشید

بخشش قدرت جادویی دارد. اگر به خشم پناه ببرید، به مرور شدت بیشتری پیدا می‌کند و در نهایت رابطه شما را از بین می‌برد. به یاد داشته باشید که خودتان را بابت واکنشی که زمان شنیدن صحبت دردناک همسرتان داشتید و همچنین خود او را ببخشید (حتی اگر بخشش به مرور و تدریجی باشد، آن را شروع کنید).

سخن نهایی

هیچ‌کس دوست ندارد همسر یا شوهرش او را جلوی سایرین تحقیر کند. حسی که تحقیر به جا می‌گذارد، اکثر اوقات قابل فراموش کردن نیست. اما به کمک نکاتی که در بالا توضیح دادیم و با تمرین آن‌ها می‌توانید بهتر با این حس کنار آیید.

موارد بالا کمک می‌کنند جلوی رخ دادن مجدد این رفتار ناپسندیده را بگیرید. همچنین از جملاتی شبیه به «چیزی که گفتی از نظر من پسندیده نبود و موضوعی شخصی بین خودمان بود که آن را جلوی سایرین مطرح کردی. این از نظر من یک مشکل است و باید در مورد آن با یکدیگر صحبت کنیم.» استفاده کنید تا به جای بزرگتر کردن مشکل، سعی کنید جلوی تکرار این اتفاق را بگیرید. 

فراموش نکنید هیچ مشکلی در روابط عاشقانه یا زناشویی وجود ندارد که صحبت کردن، تعامل و درک نتواند آن را حل کند. در این بین اگر از یک مشاوره خانواده نیز کمک بگیرید، سریع‌تر به نتیجه مثبت می‌رسید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.