چقدر باید برای تغییر رفتار شریک زندگی یا همسر خود تلاش کنید؟

0

بسیاری از زوجین با این باور روابط خود را شروع می‌کنند که نقص‌های یکدیگر و عادت‌های زشتی که دارند، به مرور زمان برطرف خواهد شد اما متاسفانه به‌ندرت این اتفاق می‌افتد. شما نباید فرض کنید که پارتنرتان برای نتیجه‌بخش بودن رابطه، تغییر خواهد کرد.

پذیرش آن‌ها به همان شکلی که هستند اهمیت دارد، چون رفتار آن‌ها اگر اصلا عوض شود، به این زودی تغییر نخواهد کرد.

چه چیزهایی تغییر نخواهد کرد؟

بعضی مسائل وجود دارد که شاید از نظر شریک زندگی‌تان تغییر دادن آن‌ها ارزش تلاش کردن را نداشته باشد. از جمله آن‌ها باید موارد زیر را نام ببریم.

قرار ندادن شما در اولویت

کسی که از همان ابتدا شما را در اولویت قرار نداده، بعید است نظرش بعدا تغییر کند. اگر شریک زندگی‌تان مانند کاری که شما برای او انجام می‌دهید، شما را در اولویت قرار ندهد، برای تصمیم‌گیری در مورد وقت‌گذرانی با یکدیگر یا مدیریت اولویت‌ها در زندگی روزمره خود با مشکل روبرو می‌شوید.

رفتار سوء استفاده‌گرانه

اگر پارتنر شما از نظر فیزیکی یا عاطفی از شما سوء استفاده می‌کند، باید بدانید تقصیر شما نیست و همچنین نمی‌توانید این رفتار را تغییر دهید. بدون توجه به دلیل رفتار او، باید امنیت خود را در اولویت قرار دهید. با فردی که به او اعتماد دارید در مورد این موضوع حرف بزنید و این‌که برای حفاظت از خود چه‌کار می‌توانید کنید.

تفاوت‌های شخصیتی

با آن‌که حقیقت دارد افراد متفاوت جذب یکدیگر می‌شوند اما افراد با کسی که وجه مشترک زیاد دارند، بهتر کنار می‌آیند. با این‌حال باید بدانید ویژگی‌های شخصیتی مانند برونگرا و درونگرا بودن از بدو تولد با افراد بوده و بعید است تغییر کند.

چطور برای مقابله با تفاوت‌های خود با همسرتان و تغییر او تلاش کنید؟

به یاد داشته باشید هیچکس کامل نیست و یقینا پارتنرتان هم دوست دارد شما تغییراتی کنید. همه چیز بستگی به تلاش دوطرف برای رسیدن به سازگاری شخصیتی است. از نکات زیر استفاده کنید:

بحث‌هایتان را عاقلانه انتخاب کنید

روابط عاشقانه مانند یک هندوانه دربسته است. مهم نیست همسرتان در ابتدا چقدر عالی به نظر برسد، او عادت‌هایی دارد که شما را اذیت خواهد کرد. اما باید یاد بگیرید بحث‌هایتان را برای موضوعات مهم‌تر نگه دارید.

هیچ رابطه‌ای بدون بحث و دعوا نیست، فقط باید بتوانید اختلاف‌ها را به‌خوبی مدیریت کنید. همچنین باید تفاوت بین رفتار مخرب و سالم را بدانید. اگر رفتار شریک زندگی شما به هر شکلی سوء استفاده‌گرانه است، باید مشخص کنید چه رفتارهایی ناپسندیده است.

به خودتان رجوع کنید

نگاهی به رفتارها، باورها، انتظارها، نگرانی‌ها و ترس‌های خودتان بیاندازید. آیا اگر اوضاع بهتر نشد، قادر خواهید بود با این فرد ادامه دهید؟ می‌توانید از یک درمانگر یا مشاور کمک بگیرید تا نقش خود را در ماجرا بهتر درک کنید.

ارزش‌های خود را در نظر بگیرید

اگر شما و همسرتان ارزش‌های کاملا متفاوتی دارید، رابطه ممکن است با مشکل روبرو شود. اگر در مورد مهم‌ترین مسائل توافق دارید، همیشه می‌توانید به طرف مقابل کمک کنید دیدگاه‌های متفاوت را درک کند.

بحث‌های دوستانه اصلا ایرادی ندارند و فقط باید فراموش نکنید که گفتگوهایتان با احترام پیش برود و هر دو نفر نیت بدی نداشته باشید.

صبور باشید و درک کنید

اگر شریک زندگی شما در گذشته مایل به تغییر نبوده، وقت آن است که روش متفاوتی را در پیش بگیرید. متقاعد کردن افراد به تغییر رفتارشان سخت است، آن‌ها از شما ناراحت خواهند شد و دنبال راهی برای خودداری از تغییر می‌گردند.

بنابراین مهم است که صبور باشید و درک کنید که هدف این است که هر دو احساس احترام، شنیده شدن، مورد توجه و عشق واقع شدن کنید.

از مشاوره کمک بگیرید

مراجعه به مشاوره زوجین کمک می‌کند مشکلات خود را مدیریت کنید. روابط هرگز ساده نیستند اما شما و همسرتان می‌توانید با وقت و تلاش در جهت درست حرکت کنید.

سخن نهایی

انتظار داشتن از شریک زندگی‌تان که در شروع رابطه‌تان تغییر کند، درست نیست. مهم است که مشکلات را با آرامش و عاقلانه با یکدیگر مطرح کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنید تا روی هم جمع نشوند.

نبود ارتباط می‌تواند منجر به بحث، ناراحتی و از بین رفتن اعتماد شود. به جای این‌که زمان دشواری‌ها یا زمانی که احساس آسیب می‌کنید عقب بنشینید، مسئولیت نحوه برقراری ارتباط با پارتنر خود را به عهده بگیرید و بخواهید خودتان را واضح‌تر و بدون ابهام ابراز کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.