چطور به شک در روابط غلبه کنیم؟

0

همه ما به طریقی در چنین شرایطی قرار داشتیم، یعنی زمانی که کاملا از رابطه خود با فردی بی‌نظیر راضی هستیم اما اندکی شک تمام خوشی‌های قدیم ما با او را تحت شعاع قرار می‌دهد. در حقیقت اکثر اوقات رابطه‌ای که چندین ماه یا حتی بیشتر مشکلی نداشته است، با شک و تردید آشفته می‌شود.

بی‌پاسخ گذاشتن یک پیامک، رد دادن تماس، رفتارهای ظاهرا مشکوک یا مسائل دیگر، ذهن و وجود ما را درگیر خود می‌کند. چنین افکاری که گاهی تنها ریشه در افکار و تصورهای ما دارند، واقعا می‌توانند یک رابطه سالم را به بن‌بست برسانند. در ادامه نحوه غلبه بر شک در روابط را خواهیم گفت.

دلایل شکل‌گیری شک در روابط

ابتدا بهتر است دلیل شکل‌گیری آن را بررسی کنیم.

ترس

با آن‌که ترس در زندگی گاهی مفید است اما در بعضی مواقع نیز می‌تواند جلوی زندگی ما با حداکثر پتانسیلمان را بگیرد. این موضوع به‌ویژه در مورد روابط صادق بوده که مملو از ترس هستند. از جمله آن‌ها باید ترس از بیش از حد نزدیک شدن، ترس از طرد شدن، ترس از ترک شدن، ترس از دست دادن خود یا ترس از دست دادن طرف مقابل را نام ببریم.

آسیب‌های روابط قبلی

اگر با کسی در گذشته وارد رابطه شدید که بعد مدتی شما را بدون خبر رها کرده، طبیعی است که هر نوع پیام بی‌پاسخ و بی‌خبری در رابطه فعلی‌تان شما را به دنیای شک و تردید هل دهد. در واقع تمام آسیب‌ها و ناامنی‌های گذشته و آسیب‌هایی را که از روابط قبلی خود دارید، زمانی که عاشق فردی می‌شوید جلوی چشمانتان می‌آید.

نمی‌دانید که طرف مقابل مناسب شما است یا خیر

زمانی که فردی به دنبال نیمه‌ گمشده خود می‌گردد، در او ممکن است شک به‌وجود آید. این موضوع کمتر مربوط به طرف مقابل و رفتار او است و بیشتر به این بر می‌گردد که نمی‌دانید از یک رابطه بلند مدت چه چیزی می‌خواهید.

بدون تردید هیچ‌کس کامل نیست، اما زمانی که اولویت‌های خود را بدانید، انتظارهای معقولی از رابطه‌تان، طرف مقابل و خودتان خواهید داشت.

نمی‌دانید با پارتنر خود اهداف مشترکی دارید یا خیر

فرض کنیم رابطه شما خیلی خوب است اما ناگهان پارتنرتان به علاقه به فرزند و بچه‌دار شدن اشاره می‌کند. اگر شما نیز اهداف مشترکی دارید، مشکلی نیست اما تصور کنید این چنین نباشد. در حقیقت شما هرگز به فرزندآوری فکر نکردید و خواسته طرف مقابلتان باعث خواهد شد به رابطه‌تان شک کرده و فکر کنید که در ساده‌ترین مسائل زندگی با یکدیگر وجه مشترک ندارید.

راه‌های غلبه به شک در روابط

اما برای نجات رابطه خود باید چه‌کار کنید؟ راهکارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

برای خودتان مشخص کنید چه چیزی می‌خواهید

همان‌طور که اشاره کردیم بیشتر از این‌که شک ریشه در رفتار و شخصیت فرد مقابل داشته باشد، ریشه در سرگردان بودن ما در زندگی دارد. بنابراین کمی وقت بگذارید و بررسی کنید خواسته‌ها و نیازهایتان از یک رابطه چیست. می‌توانید برای اندیشیدن در مورد آن از مدیتیشن، مشاوره، نوشتن افکار یا هر روش دیگری استفاده کنید.

بررسی کنید قبلا نیز چنین تردیدهایی را داشتید یا نه

آیا در هر کدام از روابط قبلی خود شک و تردید را تجربه کرده‌اید؟ اگر آره، باید ریشه آن را پیدا کنید. اگر شک واقعا یک الگو باشد، باید ببینید از چه چیزی می‌ترسید. گاهی شک نتیجه مشکل متعهد شدن و قبول مسئولیت است. یعنی فرد از مسائلی مانند آشفته بودن، مورد کنترل قرار گرفتن، ترک شدن، مورد قضاوت و طرد شدن و مسائل دیگر فرار می‌کند.

با پارتنر خود واضح و صادقانه صحبت کنید

اگر قبلا نیز چنین تردیدهایی را نداشته‌اید، پس شاید حس و غریزه شما درست می‌گوید. اگر این چنین است، باید با پارتنر خود واضح و صادقانه صحبت کنید. شاید شک شما براساس احساس ناامنی است و باید از طرف مقابل خود مجددا مطمئن شوید. شاید اصلا طرف مقابلتان نیز با تردیدهای مشابهی دست و پنجه نرم می‌کند.

هدف گفتگوی بالغانه شما با یکدیگر است تا همه چیز برای دوطرف مشخص شود. به‌عنوان یک زوج رویای خود برای آینده را مشخص کنید، با یکدیگر صادق باشید که آیا اهداف، ارزش‌ها و رویاهایتان برای زندگی مشترک در یک راستا است یا نه.

سخن نهایی

به یاد داشته باشید که اندکی تردید به معنای پایان رابطه شما نیست. بی‌جواب ماندن پیامک یا مسائل مشابه، حتما دلیل خاص خود را دارند و اگر نظر یکسانی در مورد فرزندآوری ندارید، شاید منظور پارتنر شما یک خانواده شلوغ نیست.

با یکدیگر همیشه در مورد مسائل و افکار خود صحبت کنید و اگر نیاز بود حتما از مشاوره کمک بگیرید تا رابطه سالمتان از مسیر خود خارج نشود.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.