سرزنش کردن به این 5 طریق به روابط آسیب می‌زند

0

زمانی که مسائل آسیب‌زننده به روابط را بررسی می‌کنیم، سرزنش فرد دیگر به خاطر انجام کاری، چه به حق باشد یا ناحق، تقریبا در بالای لیست قرار دارد. در ادامه از دیدگاه مشاوران روابط و روانشناسان بررسی خواهیم کرد که سرزنش کردن چطور روی روابط شما تاثیر منفی می‌گذارد.

سرزنش شدید شکلی از بدرفتاری عاطفی است

زمانی که ما بابت کاری که در واقع انجام ندادیم مورد سرزنش شدید قرار می‌گیریم، انگار به‌صورت شفاهی کتک خوردیم. حتی اگر شما مسئول انجام آن کار بوده باشید و نیتتان بد نبوده باشد، باز هم دائما مورد سرزنش قرار گرفتن یک شکل نامناسب و بدون نتیجه از ارتباط بین زوجین، دوستان و اعضای خانواده است.

ما می‌توانیم برای کمک به رشد و رفع مشکلات روابط خود از شکل‌های موثرتری از ارتباط استفاده کنیم که با آن‌که فرد مسئول مشخص می‌شود اما هدفمان شناسایی علت ماجرا باشد و این‌که چطور می‌توانیم احتمال وقوع مجدد آن را کاهش دهیم.

استفاده از جمله‌هایی که در آن از ضمیر «من» استفاده کنید و احساسات شما را نشان دهد، به‌عنوان مثال «زمانی که این کار را انجام می‌دهی من ناراحت می‌شوم»، به جای جملاتی که ضمیر «تو» داشته باشند، مانند «تو همیشه این کار رو می‌کنی»، بیشتر باعث برانگیختن احساساتی می‌شود که ما را به یکدیگر نزدیک کنند تا دور.

فردی که مورد سرزنش قرار گیرد، باور خواهد کرد مسئول چیزهایی است که روی آن‌ها کنترل ندارد یا ربطی به او ندارند

به گفته روانشناسان زمانی که مورد سرزنش فردی که عاشق او هستیم قرار می‌گیریم، خودمان را سرزنش می‌کنیم و احساس گناه در ما شکل می‌گیرد. بنابراین در چنین شرایطی به‌طور نامحسوس افکار فرد سرزنش‌کننده از حالت «سرزنش کردن تو بابت چیزهایی که برای من اتفاق می‌افتد» به ذهن فرد سرزنش‌شونده به شکل «سرزنش کردن من برای چیزهایی که برای تو اتفاق می‌افتد» انتقال می‌یابد.

احساس گناه اعتماد به‌نفس فرد سرزنش‌شونده را کاهش خواهد داد

زمانی که دائما سرزنش شوید، به مرور اعتماد به‌نفس خود را از دست خواهید داد و یک چرخه مخرب شروع خواهد شد. چون پس از آن استاندارد آنچه که در روابط خود می‌پذیرید یا می‌خواهید تحمل کنید، پایین خواهد آمد.

افرادی که خودشان را سرزنش می‌کنند ممکن است به علت مشکلات کودکی‌شان باشد

اگر بخواهیم واضح مثال بزنیم، باید از کودکی نام ببریم که خود را بابت جدایی والدینش مقصر می‌داند. او چنین افکاری ممکن است داشته باشد «اگر فقط درس‌هایم را بهتر می‌خواندم، بابا و مامانم اینقدر دعوا نمی‌کردند.» «اگر حرف بد نزده بودم، پدرم ما را ترک نمی‌کرد.»

این افکار مخرب و اشتباه در آینده به شکل مشکلات مختلف از جمله نارضایتی شخصی بروز پیدا خواهد کرد. به‌عنوان والد ما باید مسئولیت ایجاد چنین باورها و رفتارهای مخربی را در کودکان خود بپذیریم، یعنی زمانی که آن‌ها را بابت مسائلی سرزنش می‌کنیم که فراتر از کنترلشان است یا علت آن تنها دوران کودکی و نوع رفتار در این بازه زمانی است.

ما آن‌ها را بابت مسائلی مانند «خیس کردن رختخواب در شب»، «سر و صدا کردن زمانی که در حال گفتگو با تلفن بودیم و باعث به‌هم خوردن معامله شده است»، برای «جمع نکردن اسباب‌ بازی‌ها از روی زمین که باعث شده است اعصابمان خراب شود» و موارد متعدد دیگر، سرزنش می‌کنیم. 

ما باعث خواهیم شد که آن‌ها برای واکنش‌ها و اعمال خود احساس مسئولیت کنند، در حالی‌که تنها خودمان مسئول آن‌ها هستیم.

سرزنش کردن صمیمیت را کاهش می‌دهد

بدون تردید سخت می‌توان به فردی نزدیک شد یا رابطه نزدیک با او را حفظ کرد، زمانی که انگشت اتهام را به سمت شما می‌گیرد. سرزنش کردن علاوه بر ایجاد حس خودسرزنشی و اعتماد به‌نفس پایین در طرف مقابل ممکن است منجر به بروز رفتار دفاعی و احساسات تلخ در او شود.

به‌همین شکل فرد سرزنش‌کننده که با انجام این کار سعی می‌کند مسئولیت‌های خود را نادیده بگیرد، ممکن است با ایجاد فاصله در رابطه بخواهد حس خود ارزشی‌اش را حفظ کند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.