اگر فردی که او را دوست داریم ما را تهدید به جدایی کند، چه کار کنیم؟

0

روابط همیشه فراز و نشیب خود را دارند اما هیچ‌کس نمی‌خواهد که اغلب احساس کند رابطه او در حال فروپاشی است. علت چنین احساسی گاهی تهدیدهای فردی که او را دوست دارید به جدایی یا طلاق است. در چنین شرایطی باید چه‌کار کرد؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بپرسید آیا علت آن محافظت از خود است

برای برخی افراد بهترین روش دفاع، حمله است. پارتنرتان شاید فکر می‌کند اگر شما را ترک نکند، شما این کار را زودتر انجام خواهید داد. موقع بحث و دعوا افراد ممکن است روی احساسات خود کنترل نداشته باشند و برای پایان دادن به بحث یا جدی گرفتن بیشتر خود، تهدیدهایی از جمله تهدید به جدایی کنند.

شاید آن‌ها بعدا سرد شوند و در واقع این کار را هرگز انجام ندهند اما در موقعیت مشابه مجددا این تهدید به جدایی را تکرار می‌کنند. اما آسیب به سایرین قبل از آن‌که به ما آسیب بزنند، راه درستی برای ارتباط و پیش بردن روابط نیست. بنابراین سعی کنید برای درک بهتر یکدیگر و بررسی ریشه علت این تهدید، از مشاور کمک بگیرید.

برای برقراری ارتباط شیوه جدیدی را پیدا کنید

پارتنر شما چه زمانی تهدید به جدایی می‌کند؟ آیا در دعواهای شدید؟ اگر جواب مثبت است، علت این است که می‌خواهد بحث را تمام کند و راهکار دیگری بلد نیست. اما متاسفانه اتمام بحث به این شکل، مشکل افراد را حل نخواهد کرد.

بنابراین باید بررسی کنید چطور نحوه ارتباط و صحبت کردن با یکدیگر را باید تغییر دهید. یعنی روشی که بتوانید احساسات خود را بیان کرده و هردو نفرتان احساس کنید شنیده شدید و احترامتان حفظ شده است، بدون این‌که به بحث و دعوا ختم شود. ارتباط موثر باعث می‌شود یکدیگر را بهتر درک کرده و به‌عنوان یک زوج در کنار هم رشد کنید.

بررسی کنید آیا طرف مقابلتان استرس دارد یا نه

گاهی در زندگی استرس به ما غلبه می‌کند و نیاز به پشتیبانی و حمایت عزیزان خود داریم. اگر فردی که او را دوست دارید دائما شما را تهدید می‌کند، علت آن خود شما نیستید و به احساسات او بر می‌گردد.

اگر او نتواند احساسات خود را به‌درستی بیان کند و اخیرا نیز استرس زیادی را متحمل شده است، نتیجه آن می‌تواند تخلیه خشم در رابطه‌اش با شما باشد. پس سعی کنید ریشه احساس منفی پارتنر خود را شناسایی کنید و یاد بگیرید چطور به او کمک کنید تا بتواند در کنار شما موانع زندگی را پشت سر بگذارد.

به او کمی فضا دهید

زمانی که بحث و دعوا جدی می‌شود، زوجین ممکن است حرف‌هایی بزنند که سنجیده نباشد. اگر یکی از آن‌ها تهدید به جدایی باشد، باید به طرف مقابل خود کمی فضا دهید تا با آرامش بیشتر در مورد افکار و احساساتش فکر کند. 

او را مجبور کنید در مورد احساساتش صحبت کند

برای برخی افراد تنها راهکار پایان دادن بحث تهدید به جدایی و پایان رابطه است. آن‌ها نمی‌دانند چطور احساسات خود را پردازش کنند و برایشان ساده‌ترین گزینه پایان دادن رابطه است.

ممکن است پارتنر شما از کودکی نتوانسته است به دلایل گوناگون احساسات خود را بیان کند یا حرفش را بزند. پس مهم است برای او فضایی از اعتماد و امنیت را ایجاد کنید تا در آن احساسات خود را بدون قضاوت با یکدیگر در میان بگذارید.

شاید او از داشتن تعهد می‌ترسد

اگر دائما تهدید به جدایی شوید، به‌سختی می‌توانید احساس کنید که در یک رابطه متعهدانه قرار دارید. پارتنر شما دقیقا می‌خواهد چنین احساسی داشته باشید و هرگز شما را تشویق به آرامش داشتن و اعتماد به رابطه نمی‌کند، چون او از تعهد می‌ترسد.

او با تهدید می‌خواهد دست بالا را داشته باشد و به‌طور واضح بگوید که در این رابطه نمی‌ماند.

بررسی کنید آیا او واقعا آمده فداکاری و از خودگذشتگی است یا نه

اگر در هر بحث تهدید به جدایی و طلاق می‌شوید، باید از خود بپرسید آیا پارتنر شما واقعا آمادگی داشتن رابطه بلند مدت و شریک شدن زندگی خود با فرد دیگر را دارد یا خیر. آیا او آماده فداکاری و از خودگذشتگی است؟

شما هر دو باید اشتباه‌های خود را بپذیرید و بابت آن‌ها عذرخواهی کنید. باید دیدگاه‌های مختلف طرف مقابل خود را بشنوید و گاهی فداکارهایی را برای کسب رضایت طرف مقابل انجام دهید. اگر فردی نخواهد چنین کارهایی را انجام دهد، یک تصمیم او تهدید به جدایی است.

سخن نهایی

تهدید به جدایی و طلاق در کنار موارد بالا می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، از جمله گذشته‌ای که فرد داشته است. این تهدید الزاما قرار نیست به واقعیت بپیوندد اما بدون تردید به رابطه لطمه می‌زند. بنابراین توصیه می‌کنیم علاوه بر استفاده از نکات بالا از مشاور کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.