چرا نباید سعی کنیم رفتار شریک زندگی خود را تغییر دهیم؟

0

حتما این جمله را شنیده‌اید که نمی‌توانید به یک سگ پیر، چیز جدیدی را یاد بدهید. بنابراین برای کلیشه‌های فراوان در مورد ناتوانی برای تغییر، دلیلی وجود دارد. زمانی که قبل از ازدواج با کسی دوست می‌شوید، او کمتر ممکن است که کار اشتباهی را انجام دهد.

حواس شما معطوف چیزهای دیگر و انجام کارهای عاشقانه است و بعید است متوجه رفتارهای عجیب او شوید. اما چند سال پس از ازدواج، رفتار عجیب همسرتان روی اعصابتان می‌رود.

ممکن است بخواهید او را تغییر دهید اما به یاد داشته باشید که اگر همسرتان را تشویق کنید بهترین خود باشد، یک شریک زندگی حمایت‌گر فوق‌العاده خواهید بود. اما اگر بخواهید او را عوض کنید، بیشتر از آن‌که مفید باشد، برای هر جفتتان ضرر خواهد داشت.

تغییر و رشد زوجین طبیعی است اما روند آن باید طبیعی باشد، نه چیزی که انرژی خود و طرف مقابلتان را بابت آن بگیرید. در ادامه می‌گوییم چرا هرگز نباید سعی کنید رفتار شریک زندگی خود را تغییر دهید.

بی احترامی است

احترام در هر رابطه‌ای به هر دو طرف حس امنیت می‌دهد. احترام مشخص می‌کند که طرف مقابل همیشه به احساساتتان توجه می‌کند و شادی و رفاه شما برای او مهم است. چنین چیزی حس اعتماد، تحسین و همدلی را تقویت می‌کند.

زمانی که سعی کنید همسر خود را تغییر دهید، به او و رابطه‌تان بی احترامی کرده‌اید. عادت‌های زیادی مانند بیش از حد خوردن یا سیگار کشیدن وجود دارد که ترک آن‌ها برای سلامت انسان خوب است، اما تلاش برای تغییر شخصیت همسرتان جزو آن‌ها نیست.

زمانی که به همسر خود بی‌احترامی کنید، عزت نفس او را از بین می‌برید، به احساساتش آسیب می‌زنید و تصویری را که از خود در ذهن دارد، خدشه‌دار می‌کنید.

باعث جدایی عاطفی می‌شود

رشد شخصی فوق‌العاده است. همه چیزهایی برای خود دارند خواه عادت‌های بد، اهداف یا نقاط ضعف باشد اما برای تغییر آن‌ها تلاش می‌کنند.

در واقع تغییر رفتار و واکنش‌ها همیشه چیز بدی نیست و زمانی که به دلیل درستی انجام شود، طبیعی و متفکرانه خواهد بود. به‌عنوان مثال اگر همسرتان از این‌که لباس‌هایتان را روی کف اتاق ول می‌کنید ناراحت می‌شود، تلاش شما برای تغییر عادت خود، مهربانی و توجه شما را به خواسته همسرتان نشان می‌دهد.

اما اگر دائما تلاش کنید شریک زندگی خود را تغییر دهید، به آن‌ها در واقع می‌گویید که رفتار و کردار آن‌ها به اندازه کافی خوب نیست. این موضوع می‌تواند آن‌ها را دور کند و باعث جدایی عاطفی شود.

شما نخواهید پذیرفت

اجازه دهید جاها را عوض کنیم. اگر همسرتان دائما به شما می‌گفت باید عوض شوید، واکنش خود شما چه بود؟ آیا اگر همسرتان به شما می‌گفت که اگر شبیه به فلانی باشید برای او جذاب‌تر خواهید بود، رابطه‌تان محکم‌تر می‌شد؟ احتمالا خیر. 

هیچ‌کس دوست ندارد به او امر و نهی شود. زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید چه رفتاری با شریک زندگی خود داشته باشید، همیشه خود را جای او بگذارید.

هرگز راضی نخواهید بود

تلاش برای عوض کردن همسرتان به آن‌ها حس بی‌ارزشی می‌دهد و شما از نظر عاطفی خسته می‌شوید. همسرتان پروژه شخصی شما نیست و مسئولیت تغییراتی که در زندگی خود ایجاد می‌کند، به شما واگذار نشده است. با آن‌که عشق و تشویق شما ممکن است به پارتنرتان کمک کند سریع‌تر به اهداف خود در زندگی برسد، اما سفر آن‌ها به سمت بهتر شدن در نهایت به خودشان بستگی دارد.

اگر شما در رابطه‌ای قرار دارید که به نظرتان تنها زمانی شاد خواهید بود که همسرتان آن‌طوری که می‌خواهد باشد، رابطه‌تان اشتباه است. یا فردی را که با او هستید دوست دارید یا ندارید. به‌همین سادگی.

سخن نهایی

طبیعی است که بخواهید شریک زندگی شما بهترین باشد. با هم رشد کردن، تغییر کردن و تلاش برای رسیدن به پتانسیل وجودی‌، اهداف سالمی است که تمام زوجین باید داشته باشند. اما فرق عظیمی بین تشویق همسرتان به بهترین خود بودن و تلاش برای تغییر کامل او وجود دارد.

سعی کنید با همسرتان با عشق و احترام رفتار کرده تا از آن فردی که در حال حاضر است لذت ببرد، نه فردی که می‌تواند روزی باشد. شما سوگند خوردید که در خوشی‌ها و بدی‌ها کنار همسر خود باشید و هر نوع نقصی که دارد بپذیرید. پس شریک زندگی خود را تغییر ندهید، بلکه دیدگاه خود را عوض کنید. اگر در این مسیر نیاز به کمک داشتید کمک گرفتن از یک مشاوره خانواده بسیار می‌تواند مفید باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.