5 نکته کاربردی در مشاوره ازدواج

0

ازدواج مسابقه نیست که برد و باختی به همراه داشته باشد اگر در ازدواج فقط یکی از شما خوشحال است شما یک ازدواج شاد ندارید میزان رضایت زوجین از ازدواج نشان دهنده این است که چقدر ارتباط موثر در بین آن ها وجود دارد دقیقا مشاوره ازدواج به شما کمک می کند که همین ارتباط موثر و رابطه رضایتمند را رقم بزنید قبل از آنکه 5 نکته کاربردی در مشاوره ازدواج را با هم بررسی کنیم می توانید برای آنکه متوجه بشوید میزان رضایت شما از ازدواجی که در حال حاضر در آن هستید یا رابطه ای که  در سطح نامزدی و ارتباط به سمت ازدواج هست چقدر است تست زیر را به شکل جداگانه انجام دهید و از یک تا ده به سوالاتی که از شما پرسیده می شود نمره دهید

 1 – مشارکت و تشابه در ارزش های شما چقدر است؟

2 – تعهد در قبال همدیگر را چگونه تعریف میکنید؟

3 – مهارت های حل مشکل در رابطه شما چیست؟چقدر آگاه هستید؟

4 – صمیمیت جنسی در رابطه شما وجود دارد؟

5 – نقش ایمان و معنویت در زندگی زناشویی شما چیست؟

6 – مدیریت مالی در رابطه شما با چه کسی است؟چقدر موفق بوده اید؟

7 – تشکر و قدردانی

8 – الگوی مشخص زندگی

9 – ابتکار و نوآوری در تمام ابعاد زندگی زناشویی

10 – تصمیم گیری

11- کارهای اساسی منزل بر مبنای تفاوت های جنسیتی به طور مثال وظایف زنانه یا مردانه

12 – اشتغال موقعیت شغلی شما

13 – مدیریت زمان

تمام موارد گفته شده به شکل تفکیک شده در رابطه قابل بررسی است این تکالیف آزمون  نیست که شما نمره قبولی یا یک نمره مردودی داشته باشید شما باید به نمره کسب شده خود دقت کنید زیرا میزان رضایت شما از یک زندگی را نشان می دهد زمانی که از تعهد و مهارت های حل مشکل صحبت می کنیم صادقانه به آن جواب دهید آیا رابطه شما در سطح سالمی از تعهد برخوردار است؟ در زمانی که با مشکل و چالشی روبرو می شوید چه واکنشی نشان می دهید و چگونه آن را حل می کنید؟

 این سوالات باعث می شود که کمی عمیق تر به الگوهای رفتاری که در حال حاظر دارید بیندیشید اگر نمره شما بعد از پاسخ دهی به این 13 سوال بین 8 تا 10 است ازدواج شادی دارید و اگر پاسخ دهی شما بر مبنای نمره های 4 تا 7 است یعنی شما از رویارویی با تعارضاتی که ممکن است در رابطه خوب وجود داشته باشد اجتناب می کنید یا این که ممکن است انتظارات شما از یک رابطه زناشویی بسیار بالا باشد اما نمره 1 تا 3 نشانه عدم رضایت شما از ازدواج است شما باید نمره های خودتان با همسرتان نیز مقایسه کنید در مورد تفاوت های آن صحبت کنید در مورد مباحثی که باعث نارضایتی شما شده است با هم گفتگو کنید اما مسئله این است زمانی که آگاه می شویم که نقاط ضعف من کجای ماجرا است و همسر من کجاها نقاط ضعفی دارد چطور می توانیم آن ها را حل کنیم بی شک می توان گفت نقش یک مشاور ازدواج و زوج درمانگر دقیقا در مسئله راه حل مداری و بررسی مشکلات بین فردی خودش را نشان می دهد.

 بدین منظور که شما وقتی به مشکلات خود آگاه می شوید می توانید آن ها را با یک متخصص و مشاور زوج درمان در میان بگذارید تا بتواند شما را در کسب مهارت های بین فردی و ارتباط موثر همراهی کند .

 نکته اول از 5 نکته کاربردی در مشاوره ازدواج :

از خودتان سوال بپرسید که مهمترین دلایل شما برای ازدواج چیست؟

 اگر دلایل زیر را برای ازدواج برگزیده اید حتما با یک مشاور ازدواج درمیان بگذارید زیرا شما در خطر یک رابطه آسیب زننده می باشید پس صادقانه ابعاد زیر را در رابطه خود بررسی کنید : فرار از تنهایی ، پرکردن خلاء روحی و روانی و آزردگی هایی که در دوران مجردی داشتم مثل بیکاری ، فرار از مشکلات و سخت گیری هایی که از سمت خانه پدری بر من اعمال می شود مثل کنترل و نظارت شدید والدین ، پیدا کردن یک منبع و حمایت مالی ، ارضا کردن نیازهای جنسی ، ناگزیر بودن از ازدواج چون همه ازدواج می کنند یا بالا رفت سن به خاطر فرار از حرف اطرافیان برای آنکه در زمان پیری مراقبی داشته باشم ، بچه دار شدن و حفظ نام و نشان و نسل .

 نکته دوم کاربردی در مشاوره ازدواج دلایل بیولوژیکی فردی و اجتماعی خود را حتما بررسی کنید

از لحاظ بیولوژیکی مانند بارور شدن ، ارضای هیجانات جنسی و غیره نیاز فردی مثل داشتن یک همراه و همسر تامین حمایت از طریق پارتنر حمایت های روانی مالی.

 و دلایل اجتماعی هم مثل : تکامل اجتماعی یا تشکیل خانواده در کنار دلایلی که نام بردیم قابل بررسی است.

 برای ازدواج زوجینی را دیده ایم که علت ازدواج خود را عشق رویایی نامیده اند و با این فکر رابطه را شروع کردند که خود و همسرشان همه چیز همدیگر هستند چرا این فکر نادرست است زیرا برای یک زندگی ایده آل در شرایط غیر ایده آل قاعدتا به مشکل می خورید به مرور زمان با تنش ها و مشکلاتی که به وجود می آید روز به روز عشق و دوست داشتن شما کم رنگ تر می شود به طور مثال اگر ازدواج فقط به دلیل عشق به رابطه جنسی باشد چندان طولی نخواهد کشید شاید بتوانیم بگوییم عمر این رابطه یک سال باشد علاوه بر آن اگر فقط علت ازدواج شما بچه دار شدن باشد پس به خاطر کودکتان بعد از رفتن آن ها دلیل ازدواج شما از بین می رود گاهی زوجین می گویند که من عاشق طرف مقابلم شده ام چون کارهایی انجام می دهد که آن کارها برای شما جذابیت خاصی دارد از خودتان بپرسید اگر آن کارهایی که شما انتظار دارید دیگر انجام ندهند چه می شود دیگر عاشق او نخواهید بود ؟

 اما اگر شما به سادگی به این دلیل ازدواج کنید که طرف مقابلتان را دوست دارید و کارهایی که انجام می دهد یا نمی دهد برای شما مبنای اصلی عشق و عاشقی نیست ازدواج شما دوام بیشتری خواهد داشت و شما از رابطه لذت بیشتری خواهید برد ازدواج هایی که با عشق غیر مشروط هستند دوام بیشتری خواهند داشت برای آن که با عشق غیر مشروط بیشتر آشنا شوید نکته سوم را عنوان می کنیم ، به سوالت زیر پاسخ دهید

آیا این فرد همان کسی است که باید با او ازدواج می کردم ؟

 اگر هر دو طرف دوست دارند که با یکدیگر صحبت کنند و در تمام ابعاد زندگی زناشویی با هم مشارکت دارند به احتمال خیلی زیاد ارتباط سالم تر و طولانی تری در کنار هم خواهند داشت متاسفانه بیشتر انتخاب ها بر مبنای عشق شرطی شده است با این که ادعا این است که بی قید و شرط طرف مقابلم را دوست دارم . سوال دوم این است آیا برای همدیگر فضای زناشویی امنی ایجاد می کنید آیا به فکر ابتکار و نوآوری برای پر کردن تنهایی های یک دیگر هستید ؟

 یکی از سوالات بسیار مهم و اساسی که در مشاوره قبل از ازدواج پرسیده می شود این است که مفهوم ارتباط از نگاه شما چیست ؟

 شما انتظارات و توقعاتی که از رابطه طرف مقابل دارید چیست ؟ چه ویژگی هایی در طرف مقابل برای شما جذابیت دارد و چه ویژگی هایی در طرف مقابل باعث آزردگی شما می شود؟

 زمانی که با چالشی روبرو می شوید چگونه برخورد می کند ؟ شما چگونه برخورد می کنید ؟ زوجین قبل از هرگونه تعامل جنسی باید بدانند چگونه با یکدیگر ارتباط تاثیرگذار و سالم برقرار کنند .

و نکته آخر ، چه عواملی کیفیت یک رابطه را تعیین می کند

 1 – اولین عامل احترام است به این معنا که شما چقدر به همسر خود اهمیت می دهید ، چقدر به او اعتماد دارید ، چقدر او را ارزشمند می شمارید حتی اگر با شما تفاوت داشته باشد چقدر خودتان را دوست دارید و چقدر نسبت به نقاط ضعف و قدرت خود آگاه هستید .

 2- مسئولیت پذیری : چقدر دیگران می توانند به شما تکیه کنند ؟ آیا وظایفی که در محل کار و یا در دوران مجردی برای شما تعیین شده است را به خوبی توانسته اید انجام دهید ؟

3 – درک و تشخیص : یعنی چقدر در مورد همسر خود آگاهی و دانش دارید ؟ چقدر نسبت به علایق ، احساسات و نیازهای او آگاه هستید و می توانید خودتان را جای او بگذارید و از دید او به زندگی نگاه کنید آیا فکر می کنید فرد منعطفی هستید ؟

4 – تلاش و کوشش : فکر می کنید در شرایط سخت چقدر می توانید در کنار همسرتان باشید ؟ آیا در دوران نامزدی می توانید به او ثابت کنید یا ثابت کرده اید در زندگی مشترک که تلاش خود را برای بهبود رابطه و پیشبرد رابطه خود به کار برده اید .

5 – آخرین مورد اهمیت دادن است : چقدر به احساسات ، علایق و نیازهای همسر خود اهمیت می دهید ؟ آیا برای او بهترین ها را می خواهید ؟ آیا می توانید احساس عشق و دوست داشتن و زبان عشق همسرتان را متوجه شوید پس اگر دلیل شما برای ازدواج ، فقط بچه دار شدن ، فقط رابطه جنسی یا فرار از خانه باشد قاعدتا شما نمی توانید فرد مناسبی را انتخاب کنید

 اما اگر مفهوم درست رابطه را متوجه شوید و ابعاد مختلف آن را بررسی کنید متوجه می شوید که ازدواج معقوله ای است که نیاز به آگاهی و دانش دارد ، نیاز به دانستن مهارت دارد قطعا مشاورین و متخصصینی که در زمینه مشاوره قبل ازازدواج فعالیت می کنند ابعاد فردی ، بین فردی و مهارت آموزی را به شما آموزش می دهند

در مشاوره قبل از ازدواج چه در مسائل جنسی ، چه در مسائل مشکلات فردی به شما این دیدگاه را می دهند که آیا رابطه سالمی را در حال شروع و آغاز هستید یا خیر؟

پس باز هم تاکید می کنیم که مشاوره ازدواج و زوج درمانی به شما کمک می کند که ارتباط بهتر و سالم تری را انتخاب و حفظ کنید .

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.