بدون مشاوره ازدواج ، ازدواج ممنوع است

0

چرا بدون مشاوره ازدواج ، ازدواج ممنوع است ؟ متاسفانه مشاوره ازدواج قبل از ازدواج و عقد در کشور ما الزامی نیست در صورتیکه قطعا مشاوره قبل از ازدواج می تواند یکی از بهترین راه ها برای برطرف کردن مسائل، بررسی مشکلات شخصیتی و خودشناسی باشد.

 اما مسئله مهم این است که روابط عاطفی و عاشقانه به طور عجیبی در روزهای اول فریبنده و بسیار خوشایند است اما به تدریج روابط اشتباه خودشان را نشان می دهند.

 اگر ندانسته در دام انتخاب هایی بیفتید که فرد مقابل دچار اختلال شخصیت است به احتمال زیاد با مشکلات زیر روبرو خواهید شد:

 اینکه متوجه شوید کسی که او را انتخاب کرده ایم بسیار منزوی و غیراجتماعی است یا اینکه فرد سودجو و فریبکاری است یا خودمان مدام در حال تجربه اضطراب جدایی و ترس از تنهایی و خیانت هستیم که باعث می شود دچار افسردگی و رفتارهای غیرمتعارف شویم یا ممکن است محبوب ما به تدریج یک شخصیت کنترل گر و شکاک را از خودش نشان دهد در این شرایط روز به روز رابطه به سمت احساس ناکامی و ناامنی پیش می رود به حدی که بسیاری از زوجین از خود سوال می پرسند چطور در روزهای اول عاشق او شدم ؟ چرا من همیشه عاشق آدم های عجیب و غریب می شوم ؟ آیا امیدی برای تغییر هست ؟ اگر چنین جریانی برای شما آشنا به نظر می رسد و شما در رابطه ای هستید که فرد مقابل شما را اذیت می کند اما شما در آن رابطه ماندگار شده اید به احتمال زیاد با فردی وارد زندگی مشترک شده اید که دچار اختلال شخصیت است و اما شما بر مبنای طرحواره های ناکارامد خود مدام در حال انتخاب هایی هستید که شبیه هم و آسیب زننده هستند

 اما سوال اساسی این است تشخیص اینکه فرد مقابل دچار اختلال شخصیت است یا نیست توسط چه کسی باید انجام بگیرد ؟

قطعا یک متخصص و یک مشاور مجرب می تواند در این زمینه به شما کمک کند که قبل از شروع زندگی در زمینه تشخیص اختلالات شخصیت ضعف شخصیت ، عدم عزت نفس مناسب ، خودآگاهی کم و مشکلات بین فردی شما را راهنمایی کند.

 مسئله مهم دیگر این است که زمانی که شما با انواع اختلالات شخصیت و مشکلات شخصیتی روبرو می شوید قادر می شوید که در برابر یک جاذبه سحر و افسون که ممکن است شما را وارد یک رابطه اشتباه کند مقاوم شوید قطعا آگاهی و کسب مهارت ، شناخت خود می تواند به شما این دیدگاه را بدهد که در دام عشق افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند نیفتید قصد داریم در این مقاله برای شما چند مورد را مثال بزنیم نکته مهم :

شما نمی توانید در زمینه درمان اختلالات شخصیت و حتی تشخیص آن در مورد اطرافیان خود شروع به برچسب زنی کنید قطعا این کار باید توسط یک مشاور صورت بگیرد و نکته مهم این است که اختلالات شخصیت بر خلاف دیگر اختلالات روانی مثل افسردگی ، فوبیا از همان دوران کودکی شروع می شود و با شخصیت فرد شروع به عجین شدن می کند و تا حدود زیادی غیر قابل تغییر است.

برای اختلال شخصیت بر خلاف دیگر اختلالات در حال حاضر درمان قطعی وجود ندارد اما در این زمینه حتما یک روانپزشک و مشاور می تواند در زمینه تشخیص و کسب دارو در کنار هم پروسه درمانی را طی کنند

 به صورت اجمالی در مورد افرادی که ممکن است دچار اختلالات شخصیت باشند توضیحاتی را در اختیار شما قرار می دهیم

 به طور مثال اگر فردی دچار اختلال شخصیت باشد به احتمال زیاد دچار افسردگی نیز می شود یا کسی که اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارد در مقایسه با دیگران احتمال بیشتری دارد که به سمت مواد مخدر یا الکل اعتیاد پیدا کند

 و اما در مورد اختلال شخصیت پارانویید : پارانویید اختلال شخصیتی است که باعث می شود فرد مدام در جنگ و مجادله با نامزد ، دوستان و همکاران است او مدام بر مبنای شکاکی و باورهای منفی خودش در حال قصه بافی می باشد دلایل زیر به شما کمک می کند که بدانید چرا به سمت افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند جذب می شوید :

بهترین قسمت های شخصیتم را برای جذب نشان می دهم

همه آدم ها در شروع روابط عاطفی خود با جنس مخالف سعی می کنند که به بهترین نحو عمل کنند این یک مسئله بدیهی است در چنین مواقعی ما برای اینکه فرد مقابل را شیفته خود کنیم تصویر خوشایندی از خودمان را به نمایش می گذاریم و ممکن است تا مدت ها عادت های بد و قسمت های ناخوشایندی که حتی خودمان از آن رنج می بریم را پنهان نگه داریم

 این دقیقا نقطه سیاهی از عدم خودشناسی است که اگر دوست داشتن خود، در ما آسیب دیده باشد باعث می شود که ظاهرسازی بیشتری برای اطرافیان انجام دهیم پس اولین نکته این است که بسیاری از افرادی که اختلال شخصیت دارند در اولین برخورد ها بسیار موجه به نظر می رسند و حتی آدم های باهوش ، زیبا و جذابی به نظر می رسند پس طبیعی است که ناخواسته جذب آدمی می شویم که در روزهای اول بهترین خودش را در معرض نمایش گذاشته است.

مشکلات رابطه را نادیده می گیریم

 به مرور زمان نه تنها تمایل داریم که نقاط ضعف طرف مقابل خود را نادیده بگیریم یا اینکه سعی می کنیم آن ها را کم اهمیت  جلوه دهیم و مدام بر روی نقاط مثبت او تمرکز می کنیم نادیده گرفتن و کم اهمیت قرار دادن نقاط ضعف باعث می شود که شما به مرور زمان آن رابطه را ادامه دهید و نتوانید به شکل منطقی تصمیم بگیرید

 قطعا نقش یک مشاور قبل از ازدواج می تواند در این مرحله بسیار پررنگ باشد لطفا دید تونلی خود را کنار بگذارید در ابتدای آشنایی خود چه چیزها و صفات و رفتاری شما را مجذوب کرده ؟ چه امیدهایی در مورد آینده باعث شده است که شما فقط یک دید تونلی نسبت به رابطه خود داشته باشید با خود روراست باشید علت ادامه رابطه را از خود بپرسید آیا زیبایی چهره ، بلندی قامت و اندام عضلانی ؟ ایا او فرد برونگرایی است یا فردی است که با داستان های جالب خود باعث می شود که شما جذب او شوید؟

 آیا او فرد ساکت ، موقر و اسرار آمیزی است که شما تشنه آن شده اید که او را کشف کنید ؟

 یا فردی است که به شما توجه ندارد و این باعث می شود که شما به طریقی توجه او را به خودتان جلب کنید.

 همه ما مجذوب جنبه هایی از ظاهر ، شخصیت یا رفتار جنس مخالف می شویم اما اگر از دیدن جنبه های تامل برانگیز او باز بمانیم باعث می شود که دچار دید تونلی شده باشیم و شیفته فقط چند ویژگی فرد مقابل شده باشیم این تمایل باعث می شود که نسبت به بسیاری از علائم هشدار دهنده در رابطه جدی و عاطفی خود چشم پوشی کنید .

 چرا مدام عاشق افرادی می شویم که دچار مشکلات شخصیتی هستند ؟

 اگر شما در یک خانواده ای بزرگ شده باشید که والدین شما مخصوصا جنس مخالف دچار برخی اختلال های رفتاری باشد و شما از کودکی خود را ملزم دیده باشید که به گونه ای رفتارهای مشکل آفرین والدین خود را اصلاح کنید و به طور کلی رفتارهای آسیب زننده والدین می تواند در انتخاب امروز شما تاثیر بسیار مهمی بگذارد و در زمان ازدواج هم مدام در جستجوی کسی می گردید که همان اختلال رفتاری ها را دوباره برای شما نمایان کند .

کمی با خود صادق باشید اگر شما هم مدام در دام افرادی که دچار اختلال شخصیت هستند می افتید باید این را بپذیرید که در زمینه خودشناسی حتما قبل از شروع یک رابطه عاطفی اقدام کنید .

 آیا شما مدام ناجی افراد زخم خورده و آسیب دیده هستید ؟

یکی از سوالات اساسی این است که آیا شما مدام عاشق افراد شکست خورده می شوید ؟ آیا شما خود را ناجی افراد آسیب دیده می بینید ؟ این نیاز از کجا سرچشمه می گیرد ؟ چرا شما مدام در روابطی می روید که می دانید فرد مقابل دچار مشکلات ضداجتماعی ، خودشیفته و الکلی است ؟

 می توان گفت یکی از علت های این انتخاب به شکل ناخودآگاه این است که شما به دنبال همان نقش قبلی خود برای یک مراقبت کننده روانی می گردید مراقبت و دلسوزی شما نسبت به افرادی مثل وابسته ، منزوی ، ضد اجتماعی ، پارانویید ، فوبی اجتماعی نه تنها سودی برای آن ها ندارد بلکه خود را وارد یک چرخه بی پایان مراقبت و حمایت می کنید که باعث می شود بعد از گذشت مدتی شما احساس شکست خوردگی و زندگی غم انگیز کنید

 بعد در آن مرحله بخت و اقبال را می پذیرید و احساس می کنید که فرد ارزشمندی نیستید و باز هم مثل گذشته در زندگی شکست خورده اید اگر این احساس بی ارزشی در شما پررنگ شود باعث می شود که مجذوب افراد خود شیفته و ضد اجتماعی و فریب کار شوید و به این باور برسید که لیاقت شما بیش از این نیست.

 تا به اینجا سعی کردیم پاسخ چرا بدون مشاوره ازدواج ، ازدواج ممنوع است را در غالب چند مثال در زمینه اختلال شخصیت برای شما عنوان کنیم بهتر است از خود سوال بپرسید چرا قطع یک رابطه ناسالم برای شما سخت است ؟ چرا احساس گناه می کنید ، آیا احساس می کنید که مسئول مشکلات بقیه هستید ؟ آیا احساس می کنید که هر انتخاب دیگری داشته باشید شرایط به همین روال است ؟

 آیا نمی دانید بهترین تصمیم چیست و فرد وابسته ای هستید که از تصمیم گرفتن و انتخاب هراس دارید اگر این موارد در زندگی شما صدق می کند قطعا مشاوره ازدواج ، مشاوره فردی می تواند به شما کمک کند که در زمینه آگاه سازی روانی و شناخت مشکلات بین فردی عملکرد بهتری داشته باشید .

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.